► JAZDY Z EGZAMINATOREM ◄ Kolejny kurs stacjonarny: 4 marca 2024 r. godz. 17:00 //Naukę w trybie zdalnym możecie rozpocząć…
CONTINUE READING

Obowiązki kierowcy przy przejściu dla pieszych.

Zmiany które zostały wprowadzone w czerwcu 2021 roku mają poprawić bezpieczeństwo pieszych na przejściach dla pieszych.

O czym należy pamiętać?

1. Kierowca ma przede wszystkim obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Dodatkowo od 1 czerwca – również pieszemu wchodzącemu na to przejście.

2. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność. M.in. każdorazowo zredukować prędkość, tak aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

3. Trzeba bacznie obserwować nie tylko samo przejście dla pieszych, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne skorzystanie z przejścia tym, którzy właśnie na nie wchodzą.

4. Nie należy omijać bądź wymijać samochodu kierowcy ustępującego pierwszeństwa pieszemu. Nie wolno wtedy próbować zdążyć przed pieszym.

5. W takiej sytuacji złym pomysłem jest też rozpoczynanie manewru wyprzedzania.

6. Kierowca powinien pamiętać o kierowaniu się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, zwłaszcza widząc dziwne zachowanie pieszego czy innych kierujących w okolicach przejścia.

7. Nie wolno parkować w pobliżu przejść dla pieszych. To znacznie ogranicza widoczność i naraża pieszego, ponieważ uniemożliwia bezpieczne skorzystanie z przejścia.